<
>


KESİN KAYIT GARANTİSİSevgili anne babalar değerli öğrenciler Makedonya'daki universitelerle yapmış olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde
Türkiye'den gelecek olan öğrenciler için Eurostar'a verilen kontenjan dahilinde %100 kesin kayıt garantisi veriyoruz.Önemle
Duyurulur.

%100 Üniversiteye başlama garantisi veremeyen firmalara dikkat edin.

MAKEDONYA EĞİTİM SİSTEMİ FIRSATI - MAKEDONYA ÜNİVERSİTELERİ

Yugoslavya'nın bir üyesi olduğu yıllarda geliştirdiği eğitim sistemi Makedonya'nın bugün, Batı Avrupa ile karma bir yapıda eğitim sistemine sahip olmasına neden olmuştur. Sovyet etkisi altında geçirilen yılları yansıtan eğitim sistemi bugün hala ders kitapları ve eğitim içerisinde kendini göstermektedir.
Makedonya'da yüksek öğrenim konununda yer alan eğitim kurumları şu şekilde sınıflandırılmıştır; üniversite, fakülte ve yüksekokul.
Makedonya'da lisans eğitimi dört yıl süre ile yüksek lisans eğitimi ise iki yıl süre ile yapılmaktadır. Doktora programında ki öğrencilerin eğitim şekilleri ise rehber bir öğretmen eşliğinde bireysel olarak gerçekleşmektedir.


Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri tam ve yarı zamanlı bir şekilde alınabilmektedir.
Makedonya'da yüksek öğrenimde fakülteler özerkliğe sahip değildir. Fakat yüksek öğrenim kurumunun bir parçasıdır.
Devlet yüksek öğrenim kurumlarını desteklemekte ve bu kurumlara para yardımı yapmaktadır. Üsküp, Manastır, İştip ve Tetova'da universiteler vardır. Bu universitelerin denkliği YÖK tarafından kabul edilmiştir. Üsküp'te yer alan üniversite Kiril Metodi Üniversitesi'dir. Bu üniversite Üsküp Üniversitesi olarak bilinmektedir.

İştip merkezinde yer alan üniversite ise Goce Delcev Üniversitesi'dir. Bu üniversitede İştip üniversitesi olarak bilinmektedir. UKLO olarak da bilinen ve Manastırda yer alan Manastır Üniversitesi'nin gerçek adı ST.Klement Ohridski Üniversitesi'dir. Son olarak Tetova' da yer alan Kalkandelen Üniversitesi olarak bilinen üniversitenin gerçek adı da Tetova Devlet Üniversitesi'dir.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2015 yılında ulaşılmak istenen eğitim sistemi için bir reform uygulanmıştır desek yeridir. Makedonya Milli Eğitim Bakanı her alanda eğitim sistemini yükseltmek üzerinde durmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim mevzuatını değiştirmek için yüksek oranda eğitim kurumlarına destek olmaktadır. Özel girişimcilerin teşebbüsleri ile de eğitim sistemi oldukça ilerleme katetmiştir. Uluslararası işbirliğininde yaşandığı eğitim alanı öğretim elemanları ve öğrenciler için büyük değişiklikler yenilikler ve gelişimleri beraberinde getirmiştir. Bu uluslar arası işbirliği içerisinde İngiltere sınırları içerisinde alınacak güvenceli eğitim gibi programlar da yer almaktadır.
İngiltere ve Makedonya Bakanlığı'nın ikili iş birliği ile yürütülen programlar kapsamında British Council Makedonya'da ki eğitimini kolaylaştırdı. Bu kapsamda programa dahil olan genç öğrenciler ve onların becerileri iki ülke tarafından da yakından takip edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Global bir sisteme sahip olan British Council'e kayıtlıdır. British Council bölgesel projesi ile de Makedonya'da İngilizce eğitimi artık çok daha kolaydır.
Yurt dışında okuyan öğrencilerin oranı herhangi net bir veri olmamasına rağmen her geçen gün artmaktadır. Makedonya'da yurt dışı eğitimi almak isteyen öğrenciler için bu eğitim oldukça makul fiyatlarla sunulmaktadır.
Makedonya'da yüksek öğrenim kurumlarının nüfusu yüzde 25 olarak başkentte yer almaktadır. Makedonya'ya olan ilginin fazlalığının en önemli nedeni uygun hayat standartlarının olmasıdır. Yani bugün Makedonya'da günlük hayatın ucuzluğu ve eğitimin ucuzluğu öğrencilerin yoğun ilgisini Makedonya'ya çekmiştir.
Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Makedonya'da ki ders kitapları sektörü biraz az gelişmiştir diyebiliriz. Fakat gerek yerli gerek yabancı yayın evleri büyük bir rekabet içerisindedir. Her geçen gün artış göstererek büyümektedir. Ders kitapları alanında rekabet oldukça yüksektir.
British Council Makedonya'da etkin bir eğitim sermayesine sahiptir. Bu sermayesinin çoğunluk ile Üsküp'e yatırmıştır. Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı adına yılda beş tane ödül programı yönetmektedir. Bu ödül programları öğrencilere verilen Chevening bursları kapsamaktadır. Makedonya'nın ve British Council eğitimde tanıdığı stratejik öncelikler şöyledir. İngilizce ön planda tutulmak üzere, eğitim, toplum, bilgi, sanat, spor bu ülkenin öncelikli eğitim alanlarını oluşturur.
Makedonya'da eğitim gören öğrencilerin universitelerde yaptıkları çoğu proje, uluslar arası müdahale ile finanse edilmektedir. Dünya Bankası ve AB bu finanseyi sağlayanların başında gelmektedir.
St. Kliment Ohridski Üniversitesi Kültür Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüterek eğitimi geliştirme programlarına ve Avrupa Bologna sistemine geçiş yapmıştır. Avrupa Birliği ile Makedonya eğitim alanında ortaklık programları imzalamış ve bu sayede Makedonya'da eğitim kalitesi dil yönünden ve diğer tüm alanlardan yeterli seviyeye ulaşmıştır. Bugün Makedonya'da yabancı diller fakültesinde İngilizce, Türkçe, Rusça, Almanca yeterlilik sınavları yapılmaya başlanmıştır.
Makedonya'da eğitim alabilecek öğrenciler Türkiye'de her hangi bir liseden mezun olabilirler, fakat dikkat edilmesi gereken bir konu vardır, Makedonya'da İmam Hatip Lisesi mezunları diplomalarının denkliği olmadığı için mezun olamamaktadırlar. Bu konu ile alakalı YÖK'ten detaylı bilgiyi almaları noktasında öğrencileri uyarmaktayız.
Makedonya Türk öğrenciler için kapılarını sonuna kadar açmış bir ülkedir.

Makedonya Eğitim Sistemi Fırsatı - Makedonya Üniversiteleri- Makedonya Üniversiteleri

Makedonya Üniversiteleri Danışmanlık Hizmetleri Alın Makedonya Üniversiteleri Başvuru Merkezi Müracaat

Makedonya Üniversiteleri Başvuru İşlemleri Evinizden Halledebilirsiniz

Makedonya Eğitim Sistemi

Makedonyada Yaşam

Makedonya Hakkında

Makedonyada Eğitim Ve Danışmanlık Hizmetleri


Eurostar Makedonya Eğitim Merkezi


Makedonya Üniversiteleri Türkiye Kayıt MerkeziSınavsız Tıp,Eczacılık,Diş Hekimliği

1000€ dan Başlayan Harç ÜcretleriKayıtlar Devam Ediyor (0212 244 66 00)


Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayınız